rostoucí hromada peněz
Jedním ze základních předpokladů úspěšné firmy je přijít s novým, neotřelým nápadem. Může jít buď o zcela nový výrobek či službu, ale také například o inovaci či vylepšení té stávající. Typickým příkladem jsou společnosti zabývající se elektronikou, například Apple či Samsung. Může se však také jednat o bankovní produkty, jako je elektronické bankovnictví, nový typ účtu a další.
Samozřejmě přijít s novým nápadem nestačí. Vývoj nových výrobků či implementace služeb stojí poměrně velkou částku peněz, které si firma nemůže dovolit promrhat. Proto přijímají různá opatření, která mají zajistit, že zákazníci budou nový produkt kupovat.
Jedním ze základních pilířů uvedení nového výrobku na trh je předběžný průzkum trhu, který ukáže, zda mají potenciální zákazníci o daný typ výrobku nebo služby zájem. Zjišťuje se zde také, jaká věková skupina je potenciálně největším zákazníkem. Toho se využije při cílení reklamy.
Reklama samotná je dalším bodem pro uvedení něčeho nového na trh. Jejím účelem je nejen seznámit zákazníka s daným produktem, ale také ho přesvědčit o jeho kvalitách a nepostradatelnosti. Ukáže mu, jak mu nový výrobek zlepší a zjednoduší život. Frekvence a vysílací čas reklamy jsou velice důležité. Pokud je to možné, je dobré koupit vysílací čas v době, kdy dle průzkumů sleduje televizi či poslouchá rádio největší procento z cílové skupiny zákazníků.
Ovšem pravidelně přicházet s novým produktem, a to ideálně ještě před konkurencí, k úspěchu nestačí. Je nutné si udržet i stávající zákazníky. I zde firmy používají několik metod.
Jednou z nich je vytvořit v zákazníkovi zdání exkluzivity. Tím, že kupuje výroby dané společnosti, je jakýmsi členem speciálního klubu, do kterého ostatní nemají přístup. Toto je typické jednání například pro banky.
Další strategií je přesvědčit zákazníka, že výrobky či služby dané firmy jsou lepší a kvalitnější než výrobky či služby konkurence, případně že obsahují přidanou hodnotu, kterou jinde nedostanou.
Poslední, avšak pravděpodobně nejúčinnější strategií, jak si udržet či přilákat nové zákazníky, jsou slevy či zdání slev. Cílem je utvořit představu, že daný výrobek či službu si zde může klient koupit za méně peněz, než by dal za srovnatelné zboží u konkurence. Nezáleží přitom ani tak na tom, zda je to pravda. Z psychologického hlediska není ani tak důležitá výše slevy v penězích, jako v procentech. Dejme tomu, že výrobek stojí obvykle 20 korun. Podnik na něj nyní dá slevu 25 %, což zákazník vnímá jako velmi dobrou nabídku. Nezáleží pak na tom, že celková sleva je pouze 5 korun.
Jak vidíme, firmy používají velmi široké spektrum strategií, a o tom, kdo bude na špici, rozhoduje to, kdo je dokáže nejlépe využít. Je tedy dobré o nich vědět a nedat se jimi přesvědčit. Místo toho je lepší používat selský rozum a dobře rozvážit, zda danou věc opravdu potřebujeme a zda je její koupě opravdu tak skvělá a výhodná, jak nám firmy tvrdí.