Začněte si čistit kosmetické štětce!
Známe to všechny – ráno často nestíháme a jsme rády, že se zvládneme v rekordním čase namalovat. Na to, abychom ještě stihly vyčistit štětec na oční stíny, make-up či pudr rozhodně není čas. A ony to ještě přeci chvíli vydrží… Pravděpodobně ano, ale je třeba si uvědomit, že se díky zbytkům kosmetiky stávají perfektním místem pro množení bakterií. A nanášet si měsíc nemytým štětcem make-up na obličej tak není ničím, za co by nás hygienici pochválili. Jsou ale i další důvody, proč se o svou sbírku štětců patřičně starat. Jak na to?
Je to jako se vším – pokud věnujete svým kosmetickým pomůckám dostatečnou péči, vrátí vám to nejen dobře odvedenou prací, ale i delší výdrží. Štětiny nezačnou vypadávat a nestane se tak, že jednoho dne už budou štětce tak špinavé, že už je umýt vůbec nepůjde.
A jak vůbec štětce umývat? Pokud po ruce zrovna nic vhodného nemáte, stačí k umytí alespoň obyčejná voda. Pusťte kohoutek a pod vodou štětce oplachujte, dokud z nich nepoteče čirá voda. Použít můžete i běžné mýdlo, ideálně však bez parfemace, vhodné je například dětské mýdlo. Pořídit si však můžete i prostředek přímo určený k mytí štětců, i těch je v současné době na trhu hodně.
Jak často je třeba štětce čistit? Záleží na tom, k čemu je používáte. Štětec na make-up je vhodné čistit každý den, tedy po každém použití. Stejně tak, pokud štětec používáte i na nanášení krémů či jiných tekutějších kosmetických přípravků. Oproti tomu štětce na pudr či oční stíny stačí umýt jednou týdně.
Po mytí nezapomeňte nechat štětce důkladně oschnout. Pokud je ještě mokré vhodíte do kelímku k ostatním, mohou získat nechtěný tvar, s nímž se vám bude špatně pracovat. Ideálně je nechte uschnout v horizontální poloze na rovném místě, případně pověšené štětinkami směrem dolů. Jestliže je potřebujete ihned použít, zkuste je opatrně vysušit fénem se studeným vzduchem.