Kardiovaskulární systém a sport.
Snad ani není nutné otevírat složité vědecké knihy na to, abychom se přesvědčili, že sport a pohyb jsou nezbytnou součástí našeho života. Sport má dopad na náš život v mnohých ohledech. Když začneme od toho, co můžeme pocítit velmi rychle po tom, co začneme sportovat, můžou přijít nepříjemné pocity. Mezi ně patří bolesti svalů nebo pocit nedostatečnosti dechu. Když ale toto překonáme, ať už silnou vůlí nebo dlouhodobým tréninkem, můžeme pociťovat emoce vesměs příjemné. Není žádným tajemstvím, že při sportu se nám do krve vyplavují endorfiny, tedy začínáme během pár minut vnímat jakoby štěstí a radost.
Naše tělo nám po pár minutách také děkuje. Do krve se vyplavují zásobní látky (nejdříve glukóza, později při delším cvičení také tuky), kterých se mnohdy s vidinou štíhlé figury snažíme zbavit. Veškeré orgány začínají bát lépe prokrveny, dostávají se tak k nim vyživující látky a i kyslík, což přispívá k jejich zdraví a regeneraci. Plíce se po tolika hodinách sezení za počítačem nebo v autě rozpínají a zvětšují svou schopnost výměny plynů. Srdce je nuceno pumpovat rychleji a s větší silou, ovšem ani toto mu neškodí, naopak konečně dělá to, na co je stavěno.
Při dlouhodobém cvičení, ať už se jedná o disciplíny silové ne výdržové, na sobě ucítíme dopady stejně tak. Výše popsané efekty se tak mohou přenést do běžného života. Největší změny můžeme pozorovat na kardiovaskulárním systému. Srdce se může celkově zvětšit, dokonce svalovina levé komory, která vypuzuje krev do celého těla se může zvětšit. Tento efekt budeme pozorovat hlavně u vytrvalostních sportů. Srdce totiž musí vypudit větší objem do většího množství cév, protože při sportu se otevírají různé menší cévky ve svalech, kterými za normálních okolností krev neprotéká. V důsledku tohoto je pak za klidových podmínek nižší tlak a snižuje se také tepová frekvence. Což z dlouhodobého hlediska chrání náš organismus.